Zapraszamy na tanie noclegi do Szczyrku – miejscowości liczącej 5,5 tys. mieszkańców i znajdującej się w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego. Największe okoliczne miejscowości to położona na północy Bielsko-Biała (15 km) oraz znajdujący się na wschodzie Żywiec (17 km). Szczyrk położony jest na wysokości od 460 do 600 m n.p.m. w górnym odcinku rzeki Żylicy i zajmuje powierzchnię 39 km2.

Szczyrk.pl

http://www.szczyrk.pl/

Miejscowość otrzymała prawa miejskie 1 stycznia 1973 roku, a już w XV wieku stała się międzynarodową osadą, w której osiedlili się polscy zbiegowie i skazańcy, Wołosi – koczownicy z Bałkan, a z biegiem lat w Szczyrku pojawili się niemieccy i austriaccy szlachcice czy węgierscy żołnierze. Pierwszy spis ludności przeprowadzony został przez urzędników kościelnych w 1630 roku, dzięki czemu dzisiaj wielu jego mieszkańców nosi XVII-wieczne nazwiska, takie jak Wieczorek, Przybyła czy Kruczek.

Mieszkańcy tej miejscowości od samego początku byli znani jako ludzie spokojni i bogobojni, którzy poświęcają się przede wszystkim uprawie ziemi, hodowli, pasterstwu i myślistwu oraz karczowaniu lasów. Dzięki zamiłowaniu do znajdywania nazw dla wznoszących się w okolicy gór, dzisiaj możemy cieszyć się takimi szczytami, jak Zapalenica (niegdyś Palenica), Klimczok (niegdyś Goryczna Skałka) czy Skrzyczne (niegdyś Skrzecznia, Skrzeczna) – każda nazwa posiada własną historię.
Szczyrk to również interesujący i nigdzie indziej niespotykany w dawnych czasach sposób nadawania ziemi osadnikom, czyli „zarębek”. Zarządca wedle tej zasady stawał w dolinie, a „zarębek” mnożył się w obie strony wzgórz – góral otrzymywał na własność tereny na lepiej i gorzej nasłonecznionym stoku. Gdyby zarębnicy, których wtedy było tylko 172 wiedzieli, że po 300 latach pojawi się wielki boom na narciarstwo, prawdopodobnie dzisiaj gigantyczne majątki góralskie przodowałyby na rozmaitych listach najbogatszych. Z czasem, gdy ludność zdobywała nowe umiejętności, osadnictwo kierowało się w kierunku gór i praktykowane były coraz to nowsze, doskonalsze formy gospodarki – między innymi produkcja drewna i pasterstwo. XVIII wiek sprawił, że miejscowość ta związała się gospodarczo z Górnym Śląskiem, gdzie dostarczano drewno i produkty dla hutnictwa. Wytwarzane było również sukno z owczego runa (popularna „czysta, żywa weła”), zaś po I wojnie światowej nastąpił rozwój turystyki. Było to spowodowane otwieraniem szpitali wojskowych, w których do zdrowia po ciężkich bojach dochodzili austriaccy żołnierze.

Już do II wojny światowej otwierane były kwatery prywatne i powstało 10 pensjonatów, a w wyniku rosnącej popularności tych terenów, rozpoczęto modernizację głównej drogi. W 1928 roku doszło do wchłonięcia Salmopolu przez Szczyrk, a że tamtejsi mieszkańcy byli w większości ewangelickami doszło do ekumenicznego współżycia dwóch różnych religii chrześcijańskich. Dzisiaj Szczyrk to jeden z najbardziej popularnych kurortów turystycznych w górach, gdzie znajdziecie Państwo tanie noclegi i wypoczniecie – zarówno latem, jak i zimą.